איך ללמוד כל דבר מהאינטרנט​

באינרטנט היום אנחנו יכולים ללמוד כל דבר פשוט בכמה לחיצות, יש כמעט כל מדריך אפשרי ביוטיוב, או מאמר שיכול ללמד אותכם על כל נושא שתרצו.
תוכלו לראות סרטונים על איך לבשל, איך תוכלו לפרוץ את הדלת שלכם אם ננעלתם מחוץ לבית, או איך להצליח בכל דבר שתירצו.

מדריכים ב-YOUTUBE  זאת לא הדרך היחידה ללמוד דברים באינטרנט, יש ים אתרים עם קורסים אינטרנטים שרק מחכים שתירשמו עליהם, ואלפי קורסים אונליין שרק מחכים שתרשמו לרשימת תפוצה שלהם, בכדי שיוכלו לשגע אותכם עד שתיקנו משהו.

ב-20 שנה האחרונות העולם השתנה, ולא רק מבחינת הטכנולוגיה, התודעה, או האפשרויות.
המידע הוא הכי נגיש שהיה עד היום, אם תרצו תוכלו ללמוד כל דבר רק דרך האינטרנט, היום כל אחד מומחה, מורה, מדריך, אמן, מלמד, וכוכב השנה (גם אם הוא בן 14) כל אחד שיודע קצת יותר ממכם יכול ללמד אותכם משהו חדש.
זה כבר לא בדיון, וזה כבר ממש לא ניסיון עלוב להרוויח עלינו כסף באינטרנט, זאת המציאות.
כמות מטורפת של אנשים ברחבי העולם יצאו מחובות, התעשרו, השיגו חלומות, שינו את החיים שלהם, והכל בזכות המידע שהם קיבלו *בחינם* באינטרנט.
אין כבר דרך להתכחש לזה.

אגב, מאות אלפים אם לא מיליונים ברחבי העולם, השקיעו אלפי דולרים על קולג' טוב, התקבלו לקולג', סיימו תואר מכובד, ועדיין לא מצליחים למצוא עבודה.
העולם משתנה, לא קשה לראות, הסטטוס שלכם, או הבית הספר שלמדתם, לא קובעים את הגורל שלכם, אתם קובעים את הגורל שלכם.

 מידע שאנשים היו משלמים עליו עשרות אלפי שקלים ממש לפני 15 שנה, היום הוא פשוט בחינם ואם לא בחינם הוא כמעט בחינם!

אז למה אם יש כל כך הרבה מידע נגיש וזול, למה לא כולם עושים את זה?

למה לא כולם לומדים את הכל דרך המחשב?
למה שלא נסגור את בתי הספר ואת האונברסיטאות ונלמד מהבית הכל?
פה בדיוק מתחילה הבעיה.

 

אדם קורא ספר בשדה

למה ללמוד דרך המחשב

לפני 15 שנים אף אחד לא דמיין לעצמו שנוכל ללמוד כל-כך הרבה רק מהמחשב, נשמע כמו מדע בדיוני..
למה בעצם יותר קל לנו ללמוד מתוך המסך ולא מתוך כיתה?

אז אולי במקום לשבת כ-3 שנים בכיתה אפורה עם מרצה משעמם, אפשר בעצם ללמוד דרך המחשב בחוף?

3 סיבות פשוטות למה יותר נוח ללמוד דרך המחשב:

מיקום – ככל שהזמן עובר, והתכנולגיה מתפתחת אנחנו רואים שמיקום היא לא בעיה גדולה כמו שחשבנו, היום תוכלו ללמוד בזמן שאתם שותים קוקטייל מקצוע לחיים שיוכל לסדר לכם עבודה מובטחת בהיי-טק.
במקום לקום מוקדם לקחת רכבת לתל-אביב מנהריה, להגיע לכיתה, לקנות קפה, לנסות להתרכז עם כל ההסחות מסביב, תוכלו לקום בבוקר להתאמן, להתארגן לפתוח את הלפטופ ולהתחיל ללמוד.
יש לכם את הנוחות של הבית, מבלי לקום מהספא תוכלו ללמוד מקצועות שיכולו לסדר לכם עבודה מעולה.
היתרון המדהים הוא שברגע שיש לנו מחויביות למשפחה שלנו בין אם זה בשביל הילדים שלנו, בשביל בת\בן הזוג שלנו או בשביל ההורים שלנו, נוכל להיות שם בשבילהם בכל רגע נתון, כי הלימודים הם מהבית

אפקטיביות – למידה אונליין הרבה יותר אפקטיבית, מחקרים מצאו שתלמיד שלמד באונליין מצליח ללמוד ולשנן יותר חומר מאשר תלמיד שלמד את אותו החומר פשוט בכיתה, כשתלמדו באונליין אתם המורים של עצמכם ואתם מחליטים בדיוק מה הקצב שמתאים לכם, על אילו נושאים תרצו יותר להתעקב ולשנן טוב יותר, ואילו נושאים תוכלו לשנן במהירות, ולעבור על התכנים כמה פעמים שרק תירצו.
 אתם המורים של עצמכם מול המחשב, לטוב או לרע…

כסף – המחיר של קורס במכללות השונות בארץ יכול להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים, לעומת קורס עם חומר לימוד דומה אם לא זהה!, במחיר חינם או בכמה עשרות שקלים.
כמה שנרצה להתחמק מזה הרבה יותר זול ללמוד דרך המחשב, וכיום יש חברות מכובדות שיותר מישמחו לקבל אתכם לעבודה בזכות הקורס האונליין שעשיתם, היום זה לא בהכרח משנה איפה למדת, אלא מה אתם יכולים לעשות אם מה שלמדתם.

למה לא כולם לומדים אונליין

התחלתם ללמוד דרך האינטרנט, רכשתם קורס, התחלתם לקרוא מאמרים, אבל גילתם שמשהו לא מסתדר, אתם לא נהנים כמו בשיעור, ולא מצליחים להתרכז בקורס שרכשתם.
מתחילים לחשוב, "אולי זה באמת שטויות", "אי אפשר באמת ללמוד מקצוע דרך האינרטנט", "זה לא אמיתי", "הקורסים אונליין זה סתם עוד שיטה של אנשים שרוצים להרוויח עוד כסף", כמו בכל כיתה יש תלמידים שמצליחים במבחן יותר ויש תלמידים שמצליחים במבחן פחות, בלימודים אונליין זה נכון פי 3, ברוב המקרים אין מישהו שידחוף אותכם להצליח בקורס שרכשתם או במקצוע שתרצו ללמוד, ובגלל זה הכל תלוי בכם.

אישה אוכלת עיפרון ומסתכלת במחשב

4 טיפים שיעזרו לכם להצליח ללמוד אונליין

תיהיו מסודרים – תלמיד חכם זה תלמיד מסודר, כולנו שמענו את בעבר, אבל מה הכוונה?
בכדי להצליח בלימודים שלכם, תצטרכו להיות מסודרים ולהקציב לעצמכם מטרות יעדים וזמני למידה מסויימים, ככל שתלמדו מסודר יותר כך יהיה לכם יותר קל, תכתבו הערות או שאלות במחברת, אם אין לכם חוברת עבודות, או מבחן קצר שתוכלו לעשות, תכינו לעצמכם ותבחנו את עצמכם השיטה הזאת תעזור לכם לשנן את החומר הרבה יותר טוב. תעבדו על הריכוז והזיכרון שלכם בשביל ללמוד יותר בקלות והרבה יותר במהירות.
חלקו את הקורס לפרקים ולשבועות, תדאגו לשנן את הנושאים של הקורס ולא רק לסיים אותו בשביל לסמן V.
תקבעו לעצמכם שעה ויום קבועים שבהם אתם לומדים בהם או שאתם עושים מבחן בנושא האחרון שלמדתם.

תצאו לסביבה נוחה – אם אתם לא חייבים להיות בבית אל תהיו בבית, תצאו לבית קפה, לספרייה או אפילו ללמוד אצל חבר או חברה, פשוט תיהיו בסביבה שנוחה לכם ללמוד בה, אפילו שממש נוח ללמוד עם פיג'מה, כנראה זה לא הדבר הכי אפקטיבי בשבילכם.
תצאו לסביבה שונה ממה שאתם מכירים, אולי תגלו שאתם יכולים להספיק ללמוד פי 2 מהר יותר
אם יש לכם הפרעות שונות והסחות דעת, תיקחו איתכם אטמי אוזניים, תקשיבו למוזיקה שאתם אוהבים.
תצרו לעצמכם את הסביבה המושלמת בשביל הריכוז שלכם.

תמצאו שותף לפשע – תמצאו מכר, חבר, או פשוט אדם זר לגמרי, ותלמדו יחד ותשתפו חוויות וקשיים.
ללמוד עם אדם נוסף את אותו המקצוע יכול לתת לכם בוסט רציני לגבי מה שאתם לומדים, תוכלו להנות מהלימודים הרבה יותר, להבין את החומר הנלמד הרבה יותר בקלות, ובכלל לשפר את חווית הלמידה.
אם במקרה שלכם לא כל כך פשוט למצוא "שותף לפשע", חפשו דרך הרשתות החברתיות עוד אדם שלומד את אותו הדבר שאתם לומד גם אם הוא לא מדבר עברית, דרך מעולה להכיר אנשים חדשים, ואולי אפילו להשיג לעצמכם כמה שת"פים.
יותר קל ללמוד ביחד מאשר לבד, אתם לא חייבים לצאת מהבית בשביל ללמוד ביחד.

תקחו את הלימודים ברצינות – אחת מהבעיות הכי גדולות של תלמידי אונליין הוא שהם לא מצליחים לקחת את הלימודים ברצינות כמו שהם היו לוקחים אותם במכללה או בבית הספר, בגלל שהקורס יותר זול או בגלל שאין מישהו שעומד לכם על הראש כל הזמן…
תדאגו להכין לעצמכם לוח זמנים מסודר, מתי אתם מתחילים ללמוד, מתי אתם מסיים ואיזה נושא אתם הולכים ללמוד, תיהיו קשים עם עצמכם, תדאגו לתת לעצמכם חוקים, לכבות את הפלאפון!, קל מאוד לזלוג להודעות ולפייסבוק, אל תשאבו לזה, תיהיו קשוחים עם עצמכם תכבו את הנייד, ותסתדרו בלעדיו בדיוק שעתיים…
תתלבשו יפה, אל תלמדו עם הפיג'מה, תדאגו להתלבש באופן ייצוגי ממש כמו שהייתם מתלבשים אם הייתם הולכים לפגישה, תכבדו את הלימודים, ותכבדו את עצמכם.

איפה אני יכול ללמוד אונליין?

מנועי חיפוש ואיך לעבוד איתם

יש כל כך הרבה קורסים אונליין, מדריכים, מאמרים, סירטונים, מורים דיגטלים, תוכניות לימוד, ועוד מלא מלא אתרים שרק מחכים שיבואו ללמוד.
כמו כל דבר בחינוך יש הרבה דרכים ללמוד והרבה מקומות ללמוד כל דבר מהם, כמו שיש הרבה בתי ספר ואוניברסיטאות, גם יש מלא תכנים שונים ברשת.
 אפשר ללמוד כלכלה, לבשל, חשבונאות, שפות שונות, ארכיטקטורה, ואפילו קיימים סרטונים שמסבירים איך לנהוג.

קודם כל נתחיל עם היודע הכל, הכל יכול, תופים טם טם טם טם…

"גוגל" \ ‘’google’’ – אפשר לקבל כל מידע שתירצו מ"גוגל" אבל צריך לדעת איך להשיג את המידע הזה, כיום יש כמעט כל מאמר על כל דבר, רק צריך למצוא את זה, כמה סוגי פירות יש בעולם?, מה השיפנזה הכי גדולה בעולם?, מה הספר הכי ארוך בעולם?, לכל השאלות יש תשובות ב"גוגל".

"יוטיוב" \ "YOUTUBE'' – החל מ2005 יוטיוב היה אתר סרטונים מוצלח, לאנשים שרצו לצלם את החיות שלהם, או  סרטונים מצחיקים, ומשם האתר החל להתפתח והפך למעצמה של סרטונים, והיום תוכלו למצוא סרטוני הדרכה בכל נושא שקיים, וב5 שנים האחרונות התכנים בעברית תופסים תעוצה, תוכלו למצוא את כל מה שאתם מחפשים במרחק לחיצה, וסרטוני הדרכה איכותיים על כל נושא שתוכלו לחשוב עליו.

Quora /קוורה (אנגלית) – אתר לא כל כך פופלארי בישראל אבל מאוד פופלארי בעולם, באתר הזה תוכלו לקבל תשובות לכל השאלות שאי פעם חשבתם עליהם, מהשאלות הכי מוזרות שחשבתם אליהם עד לשאלות של העבודת בית במתמטיקה מהמורה בבית הספר, תוכלו באמת לקבל תשובה על כל דבר!
כתבו שאלה ותקבלו תשובות שונות מאנשים שונים בעולם תוכלו לקבל לינקים רלוונטים לאתרים או מאמרים רלוונטים לשאלה שלכם.

אתרים בעברית

וואלה!סקול – וואלה פיתחו פלטפורמה ללימוד מקצועות או קורסים שונים, שתוכלו להרשם אליו בתשלום או לראות חלקים בודדים מתוך הקורסים בחינם, חלק מהתכנים לא כל כך זולים.

האוניברסטה הפתוחה – האונברסיטה הפתוחה בשנים האחרונות פתחה בפניה את דלתות הדיגיטל ומערבת הרבה תכנים דיגטלים וגמישים בתארים שהיא מציעה, כיתות יבשות בבתים אפורים זה כבר לא משנה.
יש פלטפורמות מדיה מגוונות.
תארים דיגטלים זה לא מדע בדיוני, זה קיים ברחבי הרשת.

אונליין סקול – בין האתרים הגדולים בישראל לקורסים שונים, בנושאים שונים.
באתר תוכלו למצוא קורסים בחינם וגם בתשלום, תוכן ברמה איכותי, ומידע רחב על המרצים.

shioorim – עוד אתר ישראלי מעולה לשיעורים פרטיים כמעט בכל נושא, תוכלו למצוא המלצות על המרצים השונים, רק לקבוע שיעור בנושא שתבחרו, ותוכלו להעביר את השיעור בכיף ובאונליין.

Myco – בין האתרים הגדולים ביותר ללימוד קורסים אונליין בישראל, מאוד מגוון והרבה תוכן מעשיר ואיכותי. (מומלץ מאוד).

אתרים באנגלית

skillshare – סקיילשייר הוא אתר מעולה עם תכנים איכותיים תוכלו למצוא כמעט בכל נושא שתוכלו לחשוב עליו החל מבישול, כל הקורסים מוקלטים ותכולו לצפות שוב ושוב ללא הגבלה, ההרשמה לכל הקורסים כלולה בתשלום מינמאלי וממש לא יקר.
תוכלו להרשם דרך הלינק ותקבלו חודשיים מתנה (אקבל גם חודשיים מתנה כשתרשמו, כולם מרוצים, נראה כמו עסקה טובה).

Uduemy – מבחר הכי גדול ברשת לקורסים בכל הצורות ובכל הנושאים, תוכלו להרשם ללמוד, ותמיד לצאת מרוצים, המחירים של הקורסים שונים, וגם כך האיכות.
קחו את הזמן למצוא קורס שבאמת יוציא אותכם מרוצים.

coursera – באתר הזה תוכלו למצוא קורסים אונליין שונים של מכללות ואוניברסיטאות מכל רחבי העולם, תוכלו למצוא קורסים מגוונים, וגם תוכלו למצוא תארים דיגטלים שתוכלו ללמוד 100% דרך המחשב.
 תמיד תזכרו זה לא משנה איפה למדתם, זה משנה מה אתם יכולים לעשות עם הידע שלכם.

khan academy – אחד האתרים שאני מעריץ ברשת, פשוט אתר שלם של מידע ותוכן מעניין, שיעזור לכם להפוך למומחים בכל נושא שתרצו, החל ממדעים, כלכלה, מתמטיקה, שפות תכנות, ועד אמנות.

Lynda – אתר קורסים בתשלום חודשי בשיתוף עם "LINKEDIN" תכנים מאוד איכותיים ובמחירים מאוד נמוכים.

Italki – האתר הכי גדול ללימוד שפות, תוכלו לקבוע שיעורים פרטיים עם מורים שונים מרחבי העולם, או ללמוד מאדם זר אחר ובתמורה תוכלו ללמד עברית, מאוד מומלץ לכל מי שרוצה ללמוד שפה חדשה דרך הבית.

מידע זה כח, ובעידן של היום זה הכח הכי נגיש שתוכלו להשיג. אל תתנו לכח לברוח לכם בין הידיים.
עדיין לא נרשמת לעדכון השבועי?​
סגירת תפריט